Data publikacji : 2022-08-23

pływ temperatury komory plastografometru Brabendera na stan równowagi momentu obrotowego nieplastyfikowango poli(chlorku winylu)

Abstrakt

Przedstawiono wyniki badań ugniatania nieplastyfikowanej mieszaniny poli(chlorku winylu) (PVC) w czasie potrzebnym do osiągnięcia równowagi momentu obrotowego (punkt E na plastogramie). Ugniatanie prowadzono w komorze plastografometru Brabendera Plasti-Corder Pl 2200-3 w zakresie temperatury 160-200°C z prędkością obrotową rotorów 5-40min-1. Z analizy zmian wartości momentu obrotowego w stanie równowagi (ME), czasu potrzebnego do osiągnięcia równowagi (tE) i rzeczywistej temperatury mieszanki w tym stanie (TE) (rys. 1) wynika, że obciążenia mechaniczne maleją wraz ze wzrostem temperatury komory (Tch) (rys. 2) o czym świadczy gwałtowny spadek momentu obrotowego. Stwierdzono, że szybkość ścinania (?) i wartość Tch wpływają jednocześnie na czas trwania ostatniego etapu żelowania mieszaniny PVC tzn. od chwili osiągnięcia maksymalnego momentu obrotowego (rys. 3) oraz na rzeczywistą temperaturę żelującej mieszaniny (rys. 4). Wpływ ? na wartość TE mieszaniny PVC w stanie równowagi momentu obrotowego jest szczególnie istotny przy najniższej nastawionej temperaturze komory i najwyższej szybkości ścinania w zakresie stosowanych w pracy.


Szczegóły

Bibliografia

Wskaźniki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Tomaszewska, J., Sterzyński, T., & Piszczek, K. (2022). pływ temperatury komory plastografometru Brabendera na stan równowagi momentu obrotowego nieplastyfikowango poli(chlorku winylu). Polimery, 53(9), 678–680. Pobrano z https://polimery.ichp.vot.pl/index.php/p/article/view/1357