Data publikacji : 2022-09-19

Wpływ sposobu doprowadzania tworzywa do gniazda formy wtryskowej na strukturę i stopień krystaliczności próbek polietylenu dużej gęstości (PE-HD)

Abstrakt

Metodą mikroskopii skaningowej zbadano morfologię oraz metodą DSC określono zmianę stopnia krystaliczności (St) wzdłuż osi próbek PE-HD typu 10262A (firmy DowChemical) wtryskiwanych w warunkach różnego sposobu doprowadzania tworzywa do gniazda formującego: z jednej lub jednocześnie z dwóch stron gniazda. W drugim z tych przypadków zaobserwowano niejednorodną budowę próbek w miejscu złączenia strumieni tworzywa (rys. 3). Wartość S/t próbek uzyskanych w wyniku doprowadzania tworzywa z jednej strony gniazda zwiększa się w miarę wzrostu odległości od miejsca wtryskiwania (rys. 4a), natomiast próbki uzyskane na drodze doprowadzania tworzywa z dwóch stron gniazda charakteryzują się mniejszym stopniem krystaliczności w obszarach znajdujących się bezpośrednio za miejscami wtryskiwania oraz w środkowej części próbki, gdzie powstawały linie łączenia strumieni tworzywa (rys. 4b). Zmniejszenie wartości S/t, które, jak wiadomo, pogarsza właściwości mechaniczne kształtek, należy uwzględniać podczas projektowania form wtryskowych, na etapie przewidywania miejsc łączenia strumieni tworzywa.

Podobne artykuły

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >> 

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.


Szczegóły

Wskaźniki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Bociąga, E. (2022). Wpływ sposobu doprowadzania tworzywa do gniazda formy wtryskowej na strukturę i stopień krystaliczności próbek polietylenu dużej gęstości (PE-HD). Polimery, 46(9), 638–641. Pobrano z https://polimery.ichp.vot.pl/index.php/p/article/view/2117