Etyka publikacji

ETYKA PUBLIKACJI
(zgodnie z wytycznymi OASPA, COPE i Elsevier)

OBOWIĄZKI REDAKCJI

Redaktor naczelny czasopisma “Polimery” podejmuje decyzję w sprawie publikacji zgłoszonego tekstu, kierując się przede wszystkim naukowym charakterem analiz, zgodnością z profilem tematycznym czasopisma, a także dążeniem do wyeliminowania przypadków plagiatu oraz praktyk określanych mianem guest authorship.i ghostwriting,

Artykuły są oceniane na podstawie ich jakości oraz znaczenia dla czasopisma naukowego, bez względu na pochodzenie  autora pracy, jego narodowość, przynależność etniczną, poglądy polityczne, płeć, rasę czy wyznanie.

Redakcja czasopisma „Polimery” zobowiązana jest do zachowania poufności informacji uzyskanych na każdym etapie procesu publikacji, dotyczących pracy, z wyłączeniem informacji ujawnionych przez czasopismo naukowe.

Informacje pozyskane w procesie publikacji nie mogą być wykorzystywane przez członków redakcji bądź recenzentów, bez wyraźnej, pisemnej zgody autora.

W przypadku skarg o naruszenie zasad etyki publikacji naukowych, skierowanych do redakcji czasopisma “Polimery”, autor/autorzy zgłoszonego do publikacji tekstu są informowani pisemnie o zarzutach z prośbą o ustosunkowanie się do nich. W przypadku braku odpowiedzi, o sprawie informowane są instytucja, w której afiliowani są autorzy.

Tekst pozytywnie zaopiniowany przez co najmniej dwóch recenzentów zewnętrznych kierowany jest do publikacji. W przypadku warunkowego dopuszczenia do publikacji (gdy recenzenci wskazują konieczność wprowadzenia zmian i/lub uzupełnień), autor informowany jest pisemnie o potrzebie dokonania korekty merytorycznej tekstu. Negatywna ocena tekstu przez dwóch recenzentów skutkuje odrzuceniem tekstu, o czym autor informowany jest pisemnie.

 

OBOWIĄZKI RECENZENTÓW

Każdy zgłoszony do publikacji artykuł naukowy recenzowany jest przez co najmniej dwóch niezależnych recenzentów zewnętrznych. Przyjęta przez czasopismo “Polimery” procedura double-blind gwarantuje, że autor i recenzenci nie znają swych tożsamości.

Recenzent do oceny zgłoszonego tekstu, jest zobowiązany do poinformowania redakcji o braku możliwości oceny tekstu z uwagi na brak kwalifikacji lub brak czasu. W takim przypadku tekst przekazany jest do innego recenzenta.

Tekst przekazany do recenzji jest traktowany jak materiał poufny. Recenzent nie może pokazywać i/lub omawiać tekstu z innymi osobami niż redaktorzy czasopisma “Polimery”. Wyniki badań, dane, opinie, twierdzenia zawarte w tekście zgłoszonym do publikacji nie mogą być wykorzystane przez recenzenta w jego własnych badaniach do czasu publikacji artykułu.

Podstawowym obowiązkiem recenzenta jest obiektywna ocena tekstu. Krytyka czyniona ze względów osobistych jest niewłaściwa. Wszelkie komentarze, oceny i sugestie powinny być wskazane w sposób jasny i wsparte argumentami.

W procesie recenzowania uwzględniane są następujące kryteria: oryginalny i naukowy charakter zgłoszonego tekstu; zgodność z profilem tematycznym czasopisma; sposób realizacji celów naukowych i jasna prezentacja problemu badawczego; właściwe wykorzystanie literatury przedmiotu; należyte uzasadnienie twierdzeń i wniosków. Szczegółowe zasady procedury recenzowania przyjętej przez czasopismo “Polimery” zamieszczone są na stronie internetowej w zakładce ‘Recenzje”.

Recenzent informuje Redakcję o podejrzeniu dokonania plagiatu lub tzw. autoplagiatu przez osobę zgłaszającą tekst do publikacji, wskazując fragment/fragmenty tekstu budzące wątpliwości.

 

OBOWIĄZKI AUTORÓW

Standardy raportowania

Autorzy oryginalnych prac badawczych powinni przedstawić dokładny opis wykonanej pracy i uzyskanych wyników, a następnie obiektywnie omówić znaczenie pracy. Informacje w manuskrypcie i cytowaniach powinny być wystarczająco szczegółowe, aby umożliwić innym powtórzenie pracy. Artykuły przeglądowe powinny być dokładne, obiektywne i kompleksowe. Fałszywe lub świadomie niedokładne oświadczenia stanowią zachowanie nieetyczne i są niedopuszczalne.

Dostęp do danych

Autorzy mogą być proszeni o udostępnienie surowych danych ze swoich badań wraz z manuskryptem do recenzji redakcyjnej i powinni być gotowi udostępnić dane publicznie przez odpowiedni czas po publikacji.

Oryginalność i plagiat

Autorzy powinni zapewnić, iż napisana przez nich praca zgłoszona jest całkowicie oryginalna. Prace innych naukowców, jak również publikacje, które miały wpływ na manuskrypt, powinny być odpowiednio zacytowane. Plagiat we wszystkich swoich formach stanowi nieetyczne zachowanie wydawnicze i jest niedopuszczalny.

Duplikaty lub równoczesne zgłoszenie do publikacji

Prace opisujące te same wyniki badań nie powinny być publikowane w więcej niż jednym czasopiśmie lub innym wydawnictwie. Autorzy nie powinni składać manuskryptu, który już był rozważany do publikacji lub opublikowany w innym czasopiśmie.

Autorstwo manuskryptu

Autorem może zostać uznana osoba, która spełnia kryteria autorstwa:

  • wybitnie przyczyniła się do koncepcji, projektu, wykonania, pozyskania danych lub analizy/interpretacji badania,
  • opracowała manuskrypt lub dokonała jego istotnej krytycznej korekty pod względem ważnej treści intelektualnej,
  • widziała i zatwierdziła ostateczną wersję artykułu oraz zgodziła się na jego przesłanie do publikacji.

Wszystkie osoby, które wniosły znaczący wkład w pracę opisaną w manuskrypcie, ale które nie spełniają wszystkich kryteriów autorstwa, nie powinny być wymienione jako autorzy, ale powinny być uznane w sekcji "Podziękowania". Główny (lub korespondujący) autor powinien upewnić się, że lista autorów jest dokładna i nie zawiera nieodpowiednich współautorów. Główny autor musi się również upewnić, że wszyscy współautorzy widzieli i zatwierdzili ostateczną wersję manuskryptu oraz zgodzili się na jego przesłanie do publikacji.

Deklaracje i konflikty interesów

Autorzy powinni ujawnić wszelkie konflikty interesów, które mogłyby wpływać na wyniki lub ich interpretację w manuskrypcie. Wszystkie źródła finansowania pracy powinny być ujawnione.

Uznanie źródeł

Autorzy powinni cytować publikacje, które miały wpływ na ustalenie charakteru opisanej pracy. Każdą pracę innych osób należy prawidłowo zacytować by w pełni uznać ich na ostateczny kształt artykułu.

Zagrożenia oraz uczestnicy ludzcy lub zwierzęcy

Jeśli praca dotyczy substancji chemicznych, procedur lub sprzętu, które posiadają jakiekolwiek nietypowe zagrożenia wynikające z ich użytkowania, autorzy muszą jasno to zidentyfikować w manuskrypcie. Jeśli praca obejmuje wykorzystanie zwierząt lub uczestników ludzkich, autorzy powinni zagwarantować, że wszystkie procedury zostały przeprowadzone zgodnie z odpowiednimi przepisami prawnymi i wytycznymi instytucjonalnymi oraz że odpowiednie komisje instytucjonalne je zatwierdziły; manuskrypt powinien zawierać oświadczenie w tym zakresie. Autorzy powinni także umieścić w manuskrypcie oświadczenie, że uzyskano zgodę informowaną na eksperymentowanie z uczestnikami ludzkimi. Prawa do prywatności uczestników ludzkich muszą zawsze być przestrzegane.

Proces recenzji

Autorzy są zobowiązani do aktywnego udziału w procesie recenzji, odpowiadając na prośby redaktorów o surowe dane, wyjaśnienia i potwierdzenie zatwierdzenia etycznego, ewentualnych zgód pacjentów i uprawnień autorskich. W przypadku pierwszej decyzji o "konieczności poprawek", autorzy powinni odpowiedzieć na uwagi recenzentów w odpowiednim terminie i ponownie przesłać swój manuskrypt do czasopisma do określonego terminu.

Istotne błędy w opublikowanych pracach

Kiedy autorzy odkryją istotny błąd lub nieścisłość w swoim opublikowanym artykule, obowiązkiem autorów jest niezwłoczne poinformowanie Redakcji i współpraca z jej redaktorem w celu wycofania lub poprawy artykułu.

 

ZAPOBIEGANIE I WYKRYWANIE PRZYPADKÓW PLAGIATU

Plagiat we wszystkich formach stanowi nieetyczną praktykę i nie jest akceptowany.

W przypadku podejrzenia o plagiat, Redakcja czasopisma “Polimery” stosuje procedurę sprawdzającą z udziałem recenzentów i osoby zgłaszającej tekst.

W przypadku potwierdzenia nieprawnego użycia tekstu, twierdzeń, wyników badań, danych, autor zgłoszonego do publikacji artykułu jest informowany na piśmie o odrzuceniu tekstu. W przypadku braku odpowiedzi o sprawie zawiadamiana jest instytucja, w której afiliowany jest autor.

W przypadku tzw. autoplagiatu, gdy autor w zgłoszonym do publikacji artykule zamieszcza wcześniej opublikowane fragmenty tekstu własnego autorstwa, Redakcja czasopisma “Polimery” informuje pisemnie o odmowie publikacji artykułu z uwagi na brak oryginalnego charakteru analiz.